İngilizce Öğrenmek için 10 İpucu - Ankara Dil Kursu

İngilizce Öğrenmek için 10 İpucu

İngilizce Öğrenmek için 10 İpucu

İngilizce Öğrenmek için 10 Faydalı İpucu; İngilizce öğrenmek istiyorsunuz; fakat henüz bir kurs bulamadınız mı? O zaman gelin birlikte evden ingilizce öğrenmeniz için faydalı olabilecek birkaç ipucunu inceleyelim.

Ankara Dil Kursları olarak dil öğrenme serüveninizde yanınızdayız bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bazen ingilizce öğrenmek zor ya da çok vaktinizi alacak gibi  görünse de aslında basit düşündüğümüzde ingilizce öğrenmenin ne kadar kolay ve eğlenceli olduğunu anlaycaksınız.

1) İlk maddemiz basit düşünmek.

Yani ingilizceyi yeni öğrenen bir çocuk gibi ☺

Bir çok insan ingilizce öğrenmeye başladığında birden uzun ve karmaşık cümleler kurmak ister ve sonucunda başarısız olurlarsa hemen pes ederler. Fakat ingilizce öğrenirken her zaman basitten zora doğru ilerlemelisiniz. Örneğin bir çocuk nasıl basit cümleler kurarak konuşmaya başlıyorsa sizde öyle yapmalısınız çünkü böyle hem daha keyifli hemde çok daha basit.

2) Yine çocuklardan yola çıkalım ve duyduklarımızı çok dikkatli dinleyelim ve tıpkı bir bebek gibi tekrar edelim.

Bu aşamada hem dinleme yeteneğiniz gelişecek hem de kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini tekrarlayarak telaffuzunuz düzgün olacak. Dinleme alıştırmaları yapm ak için de  yine en güzel kaynak çocuk şarkıları ve çocuk filmleri olacak. Çünkü yeni bir dil öğrenirken hepimiz birer çocuğuz.

Eğer ingilizce seviyeniz belirli bir düzeyin üzerindeyse; yine dinleme çok önemli bir etken fakat bu defa bazı film sahnelerinden alınmış olan ve sizin dinleme ve anlamanızı sınayacak bir siteden bahsedebiliriz.

Voscreen

Bu siteyi kullanarak hem sıkılmadan dinleme alıştımaları yapabilir hemde dimlediğiniz cümleleri  anlama yeteneğinizi ölçebilirsiniz.

3) Kelime bilgi kartları (flashcard)

ingilizce kelime haznenizi geliştirmeniz için en iyi yöntemlerden biri kelime bilgi kartları hazırlamak. kelime kartlarını kendiniz hazırlarsanız iki aşamalı öğrenmeden faydalanabilirsiniz. Bazı insanlar yazarak ya da görerek daha kolay öğrenirken bazıları da dinleyerek daha kolay öğrenir. Burada hazırlayacağınız kelime kartları ile hem yazmayı kullanacaksınız hemde görsek zekanızı kullanacaksınız.

Kelime bilgisi cümle kurma aşamasında en önemli unsur. Çünkü gramer bilsek bile kelime haznemiz konular için yeterli olmadığında maalesef ki o konu hakkında ingilizce yazamayız. Bu sebeple kelime çalışmaları ingilizce öğrenmenin yapı taşlarından biri ve kelime çalışmlarını evde kolaylıkla yapabilirisniz.

4) Uyku öncesi ve sabah uyanınca ingilizce

Beynimiz gerçekten ilginç bir  organ ve uyumadan önce duyduklarımız bilinç altını etkiliyor. Uyku öncesi ingilizce dinlemek ya da okumak ingilizceyi geliştirmenize kendiliğinden yardımcı olacak etkenlerden biri. Ayrıca insan için günün en verimli saatlari olan sabah saatlerinde de işe ya da okula giderken yine ingilizce kelimeler öğrenmek ya da ingilizce içerikler dinlemek daha kolay aklınızda kalmasına sebep olacak.

5) Arkadaşlarınla öğren

Eğer çalışıyorsak ya da  okula gidiyorsak ailemizden daha çok arkadaşlarımız ile vakit geçiriyoruz demektir. Arkadaşlarla geçirilen vakitler de ingilizce oyunlar oynamak ya da  basit ingilizce cümleler kurmaya çalışarak ingilizce öğrenmenizi destekleyebilirsiniz. Ve eğer arkadaşlarınız da ingilizce öğrenme konusunda istekliyse whatsapp grupları kurup kendi ingilizce seviyenizde arkadaşlarınız ile ingilizce konuşabilirsiniz.

6) İngilizce film ve dizi izlemek

Bu konu biraz karışık olsa da ingilizce film ve dizi izlemek ingilizce gelişimine çok katkıda bulunuyor. Özellikle kendi ingilizce seviyelerine uygun film ve dizi izleyen insanlar bu sayede dinlediğini anlama aşamasında çok geliştiklerini söylüyorlar. Burda önemli olan kendi seviyenizi öğrenerek uygun seviye de basit orta ya da zor ingilizce içerek filmler izlemek. Örneğin yeni başlayanlar için çocuk dizileri uygunken ileri derece de ingilizce bilgisine sahip olan insanlar ingiliz ingilizesine sahip bir çok filmi izleyebilir.

! Burada en önemli nokta izlediğiniz ingilizce içerikleri ingilizce alt yazı ile izlemek olacaktır.

7) Basit gramer konularını öğren

İnternet sitelerinden ya da Youtube’dan faydalanarak evde basit gramer konularını öğrenebilirsiniz. Burda önemli olan nokta çok fazla zorlamamak ve yavaş hareket etmek. Bir çok gramer öğreten Youtube kanalında ya da internet sayfasında 2 saatte tüm gramerler gibi içerikler var fakat burda ki problem birden tüm bilgileri birden almak ve hepsinin birbirine karışması bu sebeple aşama aşama gidilmeli ve her zaman basitten başlanmalı.

8) İngilizce öğrenirken ingilizce düşün

İngilizce ve türkçe de cümle yapıları dil bilgisi kuralları birbirinden çok farklı bu sebeple de ingilizce bir çok kişi tarafından karıştırılmakta. İngilizce öğrenirken türkçe kuralları bir kenara bırakarak sadece ingilizce düşünmeliyiz. Bu sayede hata payımız düşecek ve ingilizceyi daha hızlı bir şekilde öğreneceğiz.

9) Seviyenizi öğrenin

İngilizce seviyenizi internette ki bir çok siteden sınavlar çözerek basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. Benim önerim tek bir siteye bağlı kalarak sonuca ulaşmamak birkaç siteden testleri çözerek emin olarak ilerlemek olmalı.

10) İngilizce öğrenmek için sabırlı ol ☺

Evet, ingilizce öğrendiklerinizi bir an önce cümlelere dökmek istiyor olabilirsiniz fakat ingilizce öğrenmek sabır işidir. Her zaman kendi seviyenizde sohbetlere katılmalı kendi seviyenizde kitaplar okumalı ve kendi seviyenizde filmler izlemelisiniz. Çünkü sadece bilgilerinizin üzerine yeni bilgiler ekleyerek ingilizcenizi geliştirebilirsiniz. Eğer arada boşluklar olursa ve kendinizi daha yüksek seviyeler için zorlarsanız arada ki boşluklar maalesef ki sizi yorar ve sıkar.

Hepinize başarılar…