Mesleki İngilizcenin Önemi - Ankara Dil Kursu

Mesleki İngilizcenin Önemi

Mesleki İngilizcenin Önemi

Yabancı Dil Öğrenmenin Mesleki Artıları

Kurumsal iş ilanlarının bir çoğunda aranan kriterler arasında yabancı dil bilme zorunluluğu vardır hatta bazen kurumlar kendi sınavlarını yaparken bazen de YDS, IELTS, TOEFL gibi ciddi sınav sonuçları da istemektedir. Tabi ki bu sınavların olumlu sonuçlanmasının size bir çok artı dönüşü olacaktır.

Peki yabancı dil öğrenmenin mesleki hayatımıza etkisi nedir?

Öncelikle işe kabul alma oranımızı etkilemektedir. Kurumlar eleman alımı yapacakları zaman her daim daha niteleikli insanlar istemektedir. Ya da iş gereği zorunlu olarak yabancı dil bilgisi olan bir adaya ihtiyaçları vardır. Bu sebeple günümüzde işe kabul konusunda en öenmli kriterlerin başında yabancı dil bilgisi gelmektedir.

Kurum İçi Yabancı Dil Sınavları

Kurum içi yabancı dil sınavları korona virüs sebebiyle genelde online yapılmaktadır; fakat şirketlere göre değişiklik göstermektedir. Online yapılan sınavlarda bilgisayar kameranızın açık olması istenir. Yazılı sınavı geçtikten sonra muhakkak sözlü iğngilizce bilginizi ölçmek için mülakat da yapılacaktır. Bu aşamada öncelikle kendinizi tanıtmanız istenir ve daha sonrasında branşınız ile ilgili ingilizce sorular sorulur.

İşe Girerken En Çok Tercih Edilen Yabancı Diller Hangileri?

Bu sorunun cevabı ilk olarak tabi ki İngilizce. Hatta günümüzde ingilizce bilgisinin yanında bazen ikinci bir  yabancı dil bile aranmaktadır. İkinci bir yabancı dil bilmeniz tercih edilmenize sebep olacaktır. İngilizceden sonra en çok tercih edilen yabancı dil ise Almancadır. Almancadan sonra en çok tercih edilen diller arasında Rusça gelmektedir. Özellikle ithalat ve ihracat yapan yani dış ticaret ile ilgilenen firmalar birden fazla yabancı dil bilgisi istemektedir ve bu dilleri aktif olafrak kullanabilmeniz çok önemlidir.

İngilizce yanında yabancı bir dil bilmek işveren için büyük bir tercih sebebidir.

İngilizce Bilmenin İş Hayatına Etkileri

İngilizce günümüzde ortak iş dili olduğu için kurumsal firmalar ileri derece İngilizce bilgisi istemektedir. İngilizce bildiğiniz taktirde diğer çalışanlara oranla daha ön planda olmanızı sağlayacaktır ve kurum içi yükselmelerde size destek olacaktır. Çünkü yükselme sınavlarında branşınızla ilgili soruların yanı sıra ingilizce sınavları da yapılmaktadır. Yurt dışında çalışma hayaliniz varsa yine ingilizce bilginizle bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir çok ülkede eleman ilanlarında ülkenin yerli dilinin yanısıra ingilizce bilgisi istenmektedir. Bu sebeple eğer mesleğinizle ilgili özel bir dil kriteri yoksa ilk hedefiniz ingilizce öğrenmek olmalıdır.

 

Yabancı Dil ve Yurt dışı Çalışma İmkanı

Eğer çok uluslu bir firmada çalışıyorsanız; yurtdışı görevleriniz olabilir ve bir dili ne kadar iyi kullanıyorsanız bu görevlerde çalışma imkanınız o oranda artmaktadır. Çok uluslu firmalar yurt dışı görevlerinde daha yüksek maaşlar vermektedir bu sebeple de çalışanlar yurt dışında görevlendirilmek istemektedir.

Yabancı Dil Bilmenin Maaşınıza Etkisi

Yabancı dil bilmek özellikle kamu sektöründe, bankacılık sektöründe dil tazminatı almanıza yardımcı olacaktır. YDS sınavına girerek yabancı dil bilginizi kanıtlayarak dil tazminatına hak kazanabilirsiniz. Bu sayede maaşınıza ek ücret alabilirsiniz. Yabancı dil tazminatı bir çok çalışanı motive etmektedir hatta bazen bu sebeple kamu kurumu çalışanları ya da bankacılar YDS kurslarına katılarak dil tazminatı almaya çalışmaktadır.

Yabancı Dil Bilerek Özgürleşebilirsiniz

Globalleşen dünya da yabancı dil bilginizle online olarak iş bulabilirsiniz. Makale yazarak ya da çeviri yaparak yabancı dil bilginizi kullanabilir ve bu sayede özgür bir şekilde para kazanabilirsiniz. Eğer yabancı dil bilginizi online olarak kullanmak isterseniz yazma becerinizin iyi olması gereklidir çünkü bir çok online iş makale ya da çeviri ile ilgilidir.