YDS VE E-YDS Arasında ki Fark Ne? - Ankara Dil Kursu

YDS VE E-YDS Arasında ki Fark Ne?

YDS VE E-YDS Arasında ki Fark Ne?

YDS sınavına girecek olan bir çok aday YDS ve e-YDS arasında ki fark nedir merak etmektedir. Arada ki farkı öğrenmeden önce YDS sınav sisteminden bahsedelim isterseniz. YDS’ye başvuru yapan adayların bir çoğu yüksek lisans yapmak amacıyla YDS’ye ya da e-YDS’ye girmek istemektedir. Bu sebeple ALES e giren yüksek lisans adayları Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavına (YDS) da başvuru yapmaktadır. Yüksek lisansın yanı sıra doçent adayları ya da doktora öğrencileri de YDS’ye girmektedir. Ayrıca Tıpta Uzmanlık sınavına (TUS) girecek olanlar ya da Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olanlar da YDS’ye başvuru yaparlar.

Memuriyette dil tazminatı almak isteyen çalışanlar  da yine YDS ya da e-YDS sınavlarına girerek dil bilgilerini kanıtlarlar.

Yurtdışında eğitim alan ve Türkiye’ye gelen öğrenciler de yine denklik almak için YDS’ye girmektedir.

YDS de bir çok dil üzerinden sınava girilebilir ;

Almanca, Rusça, İngilizce, Arapça, Çince, Danimarkaca, Yunanca, Fransızca bunlardan bazılarıdır.

YDS tamamen test sorularından oluşmaktadır ve ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

YDS ve e-YDS farkları:

 • YDS fiziki olarak yapılan bir sınavdır. e-yds ise bilgisayar ile yapılır ve çevrimiçi olur.
 • YDS sınav sonucu  yaklaşık 20 gün sonra açıklanmaktadır fakat e-YDS sınavı aynı günün gecesi açıklanmaktadır.
 • YDS sınav ücreti 2022 yılı için 185 TL’dir; e-YDS sınav ücreti ise 360 TL’dir
 • Sınav soruları YDS ve e-YDS de 80 adettir
 • YDS’de ve e-YDS’de 180 dakika süre verilmektedir.
 • İki sınavında geçerlilik süreleri ilgili kurum tarafından belirlenmektedir. Sayece dil tazminati alabilmek için YDS ya da e-YDS sınavına girecek olan adayların sınav geçerlilik süresi belirlidir ve 5 yıldır.
 • Her iki sınav için de her aday bir dönemde sadece bir yabancı dilden sınava girebilir fakat bunun dışında bir kısıtlama yoktur.

E-YDS’ye Nerede Girilebilir?

e-YDS’ye Ankara, İstanbul ve İzmir’de girilebilmektedir çünkü sadece bu illerde e-YDS sınav merkezleri bulunmaktadır.

YDS mi e-YDS mi Daha Kolay?

YDS ve e-YDS sınavının arasında şu daha kolay diyebilceğimiz bir ayrım yoktur. Çünkü YDS ve e-YDS sınavları için her ikisi de ortak soru havuzundan sorular kullanılarlar ve zorluk anlamında aralarında hiçbir fark bulunmamakta. YDS ve e-YDS’nin uygulanış tarzları farklı olsa da soru tarzları aynıdır. Bir sınavın diğer sınava göre daha zor ya da daha kolay olduğunu söylemek bu sebeple imkansızdır.

YDS Yılda Kaç Kere Yapılır?

YDS sınavı yılda üç kere yapılmaktadır. Bahar döneminde Sonbahar döneminde ve bir tane de ara dönemde YDS sınavı yapılmaktadır.

e-YDS sınavı yılda kaç kere yapılmaktadır?

e-YDS sınavı yılda yaklaşık 8-10 kere yapılmaktadır bu sebeple eğer YDS sınavını kaçırdıysanız e-YDS sınavı kurtarıcınız olacaktır.

YDS ve e-YDS’nin Puan sistemi Nasıl?

YDS ve e-YDS’de puanların harf notu karşılıkları vardır;

 1. 100 - 90 puan arası A,
 2. 89 - 80 puan arası B,
 3. 79 – 70 puan arası C,
 4. 69 – 60 puan arası D,
 5. 59 – 50 puan arası E olarak değerlendirilir.

Örneğin YDS ya da e-YDS’ye giren bir yüksek lisans adayı en az  yani taban puan 55 almalıdır. Doktora sınavına hazırlanan bir adayın ise en az 65 puan alması gerekmektedir.

YDS ve e-YDS’de yanlış işaretlediğiniz sorular doğru cevaplarınızı etkilememektedir. Örneğin ünivrsiteye giriş sınavında olduğu gibi 4 yanlışınız 1 doğrunuzu götürmemektedir. Bu sebeple sınava giren adaylar daha rahat bir şekilde YDS sınavlarına girmektedir.