PTE Kursu - Ankara Dil Eğitimi - İngilizce Kursu - Lingosmart
PTE Kursu


PTE Sınavı Nedir?

PTE sınavı IELTS ve TOEFL’a göre daha yeni bir sistemdir ve hedeflediğiniz skoru diğer sınavlara göre daha kısa sürede elde edebilirsiniz fakat IELTS ve TOEFL kadar kapsamlı bir geçerliliği henüz yoktur.

Ankara PTE Kursu

Ankara sınırları içinde aktif olarak PTE kursu veren markalardan biriyiz. Geniş ve deneyimli eğitimci kadromuz ile birlikte TOELF ve IELTS sınavlarında %100'e yakın başarı elde ettiğimiz gibi PTE sınavında da oldukça başarılıyız.

Ankara PTE Kursu için hemen bizi arayın ve en iyi fiyatlarımızdan haberdar olun!

PTE sınavına genelde akademik İngilizce yeterliliğini kanırlamak isteyen adaylar girmektedir Türkiye’de de YÖK tarafından karşılığı vardır. PTE sınavının en büyük avantajlarından biri sınav sonucunun 5 gün içerisinde açıklanıyor olmasıdır. PTE sınavına 16 yaşını doldurmuş herkes girebilir. 16 yaşından 18 yaşına kadar girecek olan adayların formları aile ile doldurulmalıdır bunun dışında PTE sınavına girmek isteyen adaylar için hiçbir kısıtlama yoktur.

PTE Sınavı Kaç Bölümden Oluşur?

PTE sınav formatında PTE okuma kısmı; 32-41 dakika arasında sürmektedir. PTE okuma bölümünde okuduğunuzu anlamanızı ölçen test formatında sorular, boşluk doldurma soruları ve cümleleri sıralama sorularından oluşur.

PTE dinleme bölümü; iki kısımdan oluşmaktadır. İlk bölümde bir parça dinlemeniz ve anladıklarınızla ilgili 50 – 70 kelimeden oluşan bir paragraf yazmanız istenir. PTE sınavı dinleme bölümü ilk kısımda 20 veya 30 dakika süreniz vardır. PTE sınavı dinleme bölümü; ikinci kısımda ise, dinleme parçasına göre çoktan seçmeli test soruları, boşluk doldurma, dinlediğiniz cümleyi yazma gibi yetenekler istenir. Bu bölümde süreniz 23 – 2 8 dakikadır.

PTE konuşma ve yazma bölümü; diğer sınavlardan farklı olarak aslında iki bölüm birlikte değerlendirilir. Yazma kısmında 20 dakikalık bir bölümde bir metni okumanız ve o metni 1 cümlelik ana tema ile açıklamanız istenir. PTE yazma bölümü ikinci kısımda; 20 dakika süreyle verilen konu ile ilgili 200 – 300 kelimelik bir kısa deneme yani essay yazmanız istenir. Yazma bölümü son kısımda ise; bir metnin özetini yazmanız ya da metine bağlı bir yazı yazmanız beklenir süre 10 ile 20 dakika arasındadır.

PTE konuşma bölümünde ekranda gördüğünüz metni yüksek sesle mikrofona okumanız istenir, yine dinlediğiniz bir cümleyi mikrofona söyleyerek kayıt etmeniz beklenir. Verilen bir resmi ya da grafiği mikrofona anlatmanız istenir  ve verilen soruları yüksek ses ve düzgün telaffuz ile mikrofona cevaplamanız istenir.

PTE Sınavı Ne kadar Sürer?

PTE sınavı 2 saat sürmektedir. PTE sınavında verilen 2 saatlik sürede adaylardan dinleme, okuma, yazma ve konuşma olacak şekilde toplam 4 bölümden oluşan sınavı tamamlamaları beklenir.

PTE Sınavının Daha Avantajlı Olmasının Sebebi Nedir?

PTE sınavına 24 saat kalana kadar sınava başvuru yapılabilir ve eğer istediğiniz sonucu alamadıysanız PTE sınav sonucunuz açıklandıktan hemen sonra PTE sınavına tekrar başvuru yapabilirsiniz.

PTE sınavı YDS denkliği konusunda da avantajlıdır. Hatta hazırlık atlama sınavı yerine PTE sınav sonucunuz kabul edilebilmektedir.

PTE sınavında puanlama tamamen bilgisayar sistemi üzerinden yapılır ve hata oranı çok çok düşüktür.

PTE Sınavının Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

PTE sınavının geçerlilik süresi 2 yıldır. Fakat bazı kurumlar ya da okullar eski tarihli PTE sınavınızın sonucunu da kabul edebilmektedir.

PTE Sınavına Yılda Kaç Kez Girebilirim?

PTE sınavına girmek için herhangi bir kısıtlama yoktur. PTE sınavına istediğiniz kadar katılabilirsiniz fakat PTE sınavına başvruabilmek için bir önceki PTE sınav sonucunuzun açıklanmış olması gerekmektedir bu süre de en fazla 5 gündür.

PTE Sınav Ücreti Ne Kadar?

PTE sınav ücreti 2022 yılı için 1850 TL’dir. Fakat bu ücretler değişikli gösterebilir bu sebeple daha detaylı bilgi almak ve PTE sınavına güvenilir ellerde hazırlanmak için bizimle iletişime geçebilir daha detaylı bilgi talep edebilirsiniz.

Diğer İngilizce Kursları Hakkında bilgi Almak İçin İlgili Sayfayı Ziyaret Edin!