TORFL Kursu - Ankara Dil Eğitimi - İngilizce Kursu - Lingosmart
TORFL Kursu


TORFL Sınavı

RUSMER ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ortaklığı ile düzenlenen TORFL sınavı ÖSYM şartlarına uygun yapılmaktadır ve ÖSYM tarafından eşdeğer sayılmaktadır.

TORFL sınavı Rusça öğrenen yabancıların dil bilgisini ölçmek amacıyla düzenlenmektedir. Rusçayı ne kadar bildiğinizi ve nasıl kullandığınızı ölçmek için uygulanan bu sınavda farklı seviyeler vardır.

6 seviyeden oluşan TORFL sınavı A1 düzeyinden C2 düzeyine kadar Rusça bilgisini ölçmektedir.

Temel Seviye TORFL; A1 düzeyine denk gelmektedir ve basit kelimeler ve günlük hayatta kişilerin kendini en basit düzeyde ifade etmesini ölçen derecedir.

Başlangıç Seviyesi TORFL; A2 düzeyine denk gelmektedir ve Rus vatandaşlığı alabilmek için en az beklenen seviyedir. Kişilerin günlük hayatta basit derece de dinleme yazma ve konuşma becerilerine sahip olmaları beklenmektedir.

1. Seviye TORFL; B1 düzeyine denk gelmektedir ve Rusça dil bilgisi beklenen üniversitelere girişte en az bu seviyede dil bilgisi beklenmektedir. Bu seviye TORFL da kişilerin ana dili Rusça olan bireylerle basit düzeyde iletişim kurması gerekir.

2. Seviye TORFL; B2 düzeyine denk gelmektedir ve bu seviyede ki bireylerin akademik düzeyde Rusça anlama ve okuma bilgileri beklenmektedir. Rusça lisans derecesi alabilmek için en az 4. Seviye TORFL sınavında başarılı olmak gerekmektedir.

3. Seviye TORFL; C1 düzeyine denk gelmektedir ve bu seviyede ki bireyler artık çevirmeklik filoloji uzmanlığı, çevirmen ya da akademisyen pozisyonunda çalışabileceklerini kanıtlamış olurlar. Bu seviye yüksek lisans için de minimum şarttır.

4. Seviye TORFL; C2 düzeyine denk gelmektedir ve  yine master ve doktora için gerekli olan bu seviye de kişilerin Rusça bilgisinin artık sağlam temellerle bildiği kanıtlanmıştır.

 => Ankara Rusça Kursu isimli yazımızı mutlaka okuyun

TORFL Sınavı Kaç Bölümden Oluşmakta?

TORFL sınavı 5 bölümden oluşmaktadır ve bu seviyeler; okuma, yazma, dinleme, konuşma ve dil bilgisi olarak ayrılır.

RUSMER Nedir?

Türkiye ve Rusyanın kültürler arası etkileşimini, Rusça dilinin yayılmasını ve Rusça dil kursları ile TORFL ve YDS gibi sınavlara hazırlanmaya yardımcı olan bir kuruluştur.

RUSMER de her seviye de Rusça dil kursu düzenlenmektedir ve TORFL sınavına hazırlık kursları mevcuttur.

TORFL Sınavına Kimler Girebilir?

Rusya’da üniversite ya da yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen bireyler, Rusyada çalışmak isteyen bireyler, Rusya da çalışmak isteyen akademisyenler ve diğer bilimciler ya da Rusça dil bilgisini ölçmek isteyen adaylar TORFL sınavına girebilirler.

TORFL Sınavının Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

1. seviye yani A1 düzeyi TORFL sınavı için 5 yıl geçerliliği vardır. Göçmen işçilik için ve basit derece de Rusça bilgisini kanıtlayabilmek için A1 düzeyi yeterlidir.

Diğer seviyeler için ise geçerliliğinde her hangi bir kısıt bulunmamaktadır. Yani A1 seviyesi dışında ki diğer tüm seviye TORFL puanlarını süresiz olarak kullanabilirsiniz. Tekrar sınava girmeye gerek kalmamaktadır.

TORFL Sınavı Ne Kadar Sürer?

Seviyeye göre değişkenlik gösteren TORFL sınav süresi ileri derece seviyelerde iki güne bölünmektedir. TORFL sınavına giren bir adayın ilgili seviyede başarılı sayılabilmesi için soruların en az %66’sını doğru cevaplamaları gerekmektedir.

Sınav Sonucu Ne Zaman Açıklanır?

Sınav sonucu; TORFL’a girdikten 5 gün sonra açıklanmaktadır.

TORFL Sınavına Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

Sınava girecek olan adayların özellikle Rusça bilgisi kısıtlıysa , Rusça ile ilgili her hangi bir ders almadılarsa ya da yeterli gelmediyse mutlaka profesyonel bir destek almaları gerekmektedir. Özellikle alfabede ki farklılıklar nedeni ile Rusça TORFL sınavına hazırlanan adayların profesyonel destek alarak daha rahat bir süreç geçirdikleri ve sınavda yüksek başarı elde ettikleri gözlemlenmiştir.

Ankara Rusça Kursu

Ana dili Rusça olan eğitimcilerle birlikte Ankara Kızılay Meşrutiyet Caddesinde Rusça Kursları sunuyoruz. Ankara en iyi Rusça Kursu olarak bilinen kursumuzun bu başarıyı elde etmesinin en önemli nedeni yönetim kadrosunun iş insanları değil eğitimciler olmasıdır. 

Ankara Rusça Kursu hakkında bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.