IELTS Kursu

Kurs Kayıtları ve Kurslar Hakkında Bilgi Almak İçin İletişim Kurabilirsiniz.

IELTS Ankara Hazırlık Kursu

Ankara IELTS kursu olarak 25 senedir aktif olarak İngilizce Eğitimi ve dil sınavlarına hazırlık kursları sunuyoruz. Ankara içerisinde pek çok öğrenci yurt dışı eğitimi ya da farklı amaçlarla IELTS sınavlarına girmek istemektedir. Bir

IELTS Nedir?

İngilizce dil becereilerinizi ölçmek amacıyla yapılan IELTS sınavı uluslararası geçerliliğe sahiptir. Dünyada en çok tercih edilen dil sınavlarından biri olan IELTS sınavı ile İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlayabilirsiniz.

IELTS Sınavı Kaç Dakika?

IELTS, toplam dört bölümden oluşmaktadır ve bu bölümler şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Dinleme bölümü toplamda 30 dakika
  2. Okuma bölümü toplamda 60 dakika
  3. Yazma bölümü toplamda 60 dakika
  4. Konuşma bölümü ortalama 11 – 14 dakika.

IELTS sınavı bölümleri;

IELTS’in toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır ve tüm bölümler tek seferde gerçekleşir. Yani aynı gün dinleme, okuma, yazma ve konuşma sınavı gerçekleşir.

IELTS dinleme bölümü;
kendi içerisinde yine 4 dinleme parçasından oluşuyor ve toplamda bu bölümde 40 soru var. Dinleme bölümünde test sorusu yani çoktan seçmeli sorular, kısa cevap sorular ya da boşluk doldurma tarzı sorulardan oluşuyor. IELTS dinleme bölümünde parçaları yalnızca birer kez dinleyebilirsiniz.

IELTS okuma bölümü;
okuma bölümünde sizi toplamda 40 soru karşılıyor ve bu 40 soruyu cevaplamanız için 60 dakika süreniz oluyor. IELTS okuma bölümünde eğitimle alakalı yazılar ya da günlük hayat ile ilgili metinlerin olduğu bölümleri okuyup soruları cevaplamanız bekleniyor.

IELTS yazma bölümü;
Bu bölüm iki parçadan oluşuyor. IELTS yazma bölümünde ilk kısımda sizden 150 kelimelik bir metin yazmanız bekleniyor. İkinci kısımda ise 250 kelimelik bir metin yazmanız bekleniyor ve IELTS yazma bölümünde ikinci kısımın yani 250 kelimelik metinin puan ağırlığı 150 kelimelik metinin puan ağırlığının 2 katı olarak değerlendiriliyor.

IELTS konuşma bölümü;
bu bölüm 3 aşamadan oluşuyor. IELTS konuşma bölümü de kendi içerisinde 3 bölüme ayrılıyor. İlk kısımda sınav görevlisi size kendini tanıtıyor ve sizin de kendinizi tanıtmanız için size sorular yöneltiyor. IELTS konuşma bölümünün ikinci kısmında size bir kart veriliyor ve bu konu üzerine ortalama 2 – 3 dakika konuşmanız isteniyor, hazırlanmak için ise 1 dakika süre veriliyor. Üçüncü kısımda ise biraz önce konuştuğunuz konu hakkında sorular sorularak karşılıklı diyalog gerçekleştiriliyor ve bu bölüm 11 – 14 dakikadan oluşuyor.

IELTS Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

IELTS geçerlilik süresi normalde 2 yıldır. Fakat bazı kurumlar ya da okullar daha eski IELTS puanlarını da kabul edebilmektedir.

IELTS Puan Sistemi Nasıl?

IELTS’e giren öğrenciler 1 ve 9 puan arasında bir not sistemi üzerinden değerlendirilir ve 9 en yüksektir. IELTS’de  genelde yüksek lisans için 5.5 – 6 puan, doktora için ise 6.5 – 7 puan isteniyor. Yine bir çok ülkede göçmenlik başvurusu ya da iş başvurusu için IELTS sınav puanı talep ediliyor. Göçmenlik başvurusu yapabilmek ya da çalışma vizesi alabilmek için de beklenen IELTS sınavı sonucu genelde 6 puan oluyor.

IELTS puanınız hesaplanırken dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden aldığınız puanların ağırlıklarına göre ortalaması alınıyor ve ortaya IELTS puanınız çıkıyor.

IELTS Sınavına Nerede Girebilirim?

IELTS’e İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakaları), Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Erzurum, Antalya, Gaziantep, Karaman ve Manisa’da bulunan IELTS sınav merkezlerinde girebilirsiniz. IELTS sınavına bilgisayar ortamında yani online olarak ya da fiziki olarak katılabilirsiniz.

Yılda Kaç Kere IELTS’e  girebilirim?

IELTS sınavına girmenin her hangi bir kısıtı yoktur. İstedeğiniz kadar IELTS’e girebilirsiniz.

IELTS sınavına nasıl başvurulur?

IELTS sınavı başvurusu kişisel olarak internet üzerinden yapılır. Başvurudan önce IELTS sınavı ücreti yatırılmış olması gerekir.

IELTS sınavı başvurusu, www.ielts.org isimli internet sitesi üzerinden kişisel bilgilerin iletililip istenilen tarih seçilip yapılır. 

IELTS Sınav Ücreti Ne Kadar? 2022

IELTS ücreti 2022 yılı için 1950 TL’dir, fakat kurda ki değişiklik sebebi ile bu fiyatlar güncellenebilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak ve IELTS hazırlık kurslarımıza  katılmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ankara İelts Hazırlık Kursumuz;

Ankara Dil Kursu olarak, İELTS konusunda bize başvurusanız talebiniz doğrultusunda özel ders veya sınıf ortamında seçenekler sunabiliriz. 

Alanında Uzman, yabancı ve yerli eğitmen kadrosu ile Ankara Meşrutiyet caddesinde İELTS kursumuz ile hizmetinizdeyiz. 

  • Kitap, Doküman ve diğer materyaller kursumuz tarafından ekstra ücret istemen sunulmaktadır.
  • İngilizce Konuşma ve Yazma beceriniz gelişir ve eğitmenlerimiz eksik kaldığınız noktalarda gereken desteği sunar.
  • Okuma ve Dinleme becerileriniz için ise ek kaynaklar sunulacaktır.
  • Eksiklik duyduğunuz tüm konularda ekibimiz tarafından telafi dersi ve ücretsiz etüt alabileceksiniz. 

IELTS sınavı, dünya genelinde dil yeterliliği edinme ve seviyenizi kanıtlama sınavı olarak kabul edilir. Akademiz İngilizce sınavları arasından en popüleridir. Profesyonel iş hayatınıza atacağınız adımda pek çok marka IELTS sınavı sonucunuzu talep edebilir. 

Ankaran IELTS kursu olarak her zaman yanınızdayız bizimle istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.