İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım? - Ankara Dil Kursu

İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

İngilizce öğrenme aşamasında olan bireylerin bir çoğunun en büyük problemi İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım? Yeni bir dil öğrenmek elbette ki büyük bir çaba grektiriyor fakat bu işi biraz eğlenceli yaparsak daha keyifli İngilizce öğrenebiliriz.

İyi derece de İngilizce konuşan ve dil bilgisine sahip olan kişilerin bir çoğu dizi ve film seyretmenin ayrıca İnglizce şarkılar dinlemenin dil becerilerini geliştirdiğini söylüyor.

İlgili Yazı => İngilizce'den Türkçeye Geçmiş Kelimeler

Aktif Olarak İngilizce Öğrenin

İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım sorusunun bizce ilk cevabı aktif olarak İngilizce kullanmaktır. Yoğun dil bilgisi konularının içinde boğulmadan İngilizceyi bol bol dinleyerek ve konuşarak İngilizce öğrenmek çok daha kolay ve hızlı oluyor.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bir çok yabancı dilin konuşarak daha iyi öğrenilidği bilgisine ulaşılmıştır. Bu sebeple de bir çok İngilizce öğreticisi öğretme methodlarına konuşarak yani o dili yaşayarak öğretmeye çalışmaktadır.

Bu çalışmalar sonucunda bir çok dil öğreticisi ve İngilizcce öğrenen bireyler İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım sorusunun da en iyi cevabını bulmuştur.

Eski İngilizce öğretme methodlarına bakıldığında; İngilizce öğrenen bireylerin dil bilgisi yani gramerinin geliştiğini fakat İngilizceyi aktif olarak kullanamadıkları gözlemlenmiştir. İngilizce öğrenirken ilk olarak dil bilgisine yoğunlaşmak ve uzun bir süre hatta bazen öğrenme süreci boyunca dil bilgisi konuları ile ilgilenmek İngilizce konuşmanın, dinlediğini anlamanın en büyük düşmanıdır.

İngilzce pasif olarak yani sadece dil bilgisi odaklı öğrenildiğinde maalesef ki insan beyni bazen bariyerler koymaktadır ve bir çok şeyi bilmemize rağmen kendimizi ifade etmek imkansız olmaktadır. Oysa ki İngilizce öğrenmeye konuşarak başlarsanız hem dili kullanabileceksiniz yani pratikte iyi olacaksınız hemde konuşurken zaten dil bilgisi kurallarını öğreneceksiniz.

Konuşarak öğrenme methodunda İngilizce’nin tüm gereksinimleri; yani dinleme, konuşma, yazma ve okuma becerileri aynı anda gelişmektedir. İngilizce konuşabilmek demek zaten dinleyebilmek demektir.

Konuşarak Nasıl İngilizce Öğrenilir?

Öncelikle eğer bir dil kursuyla ya da bir öğretmen yardımıyla İngilizce öğrenecekseniz, derslere girerek ön bilgi edinin. Öğretici ne kadar aktifse ve sınıfta ki iletişim ne kadar kuvvetliyse İngilizce öğrenme süreci o kadar keyifli ve hızlı olacaktır.

Beynin İngilizce öğrenirken en net kabul ettiği bilgi kendi sesimizden gelen bilgilerdir. Bu sebeple evde konuşma pratikleri yaparak sesinizi kaydedebilirsiniz ve sonrasında dinleyerek hatalarınızı düzeltebilirsiniz.

Konuşarak İngilizce öğrenme sürecinizde telaffuzunuz çok kuvvetli olacak. Devamlı kelimlerin doğru okunuşları tekrarlanacak ve bu bir süre sonra profesyonel hale gelecek. Anadili İngilizce olan bir bireyle karşılaştığınızda, her hangi bir mülakatta ya da yurt dışına çıktığınızda İngilizce konuşma probleminiz olmakayacak.

Öğrenme sürecinde yazmayı ihmal etmeyin

Öğrenme sürecinde konuşmanız dinlemeniz ve okuma yeteneğiniz gelişecek fakat bunun yanında yazma alıştırmaları da yapmanız gerek.  Yazma alıştırmaları yaparak konuşarak öğrenme sürecinizi tamamen tamamlayabilirsiniz. Bazen konuşarak öğrenme sürecinde yazma arka planda olduğu için daha az gelişmektedir bu sebeple yazma ve konuşma aktiviteleri eş zamanlı yapılmalı.

İlgili Yazı => İngilizce Pratik Yapma Yolları

Podcast Dinleyin

Podcast dinlemek İngilizce öğrenme sürecinde İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım sorusunun alternatif cevaplarından. Podcastler sakin ve anlaşılır ses kayıtları olduğu için İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için en iyi yöntemlerden biri. Özellikle kulak alışkınlığı diye adlandırılan bir öğrenme türünü sedtekleyen podcastler kelimlerin doğru telaffuzunu ve cümle yapılarını öğrenmenize yardımcı olur.

Aynayı Kullanın

Ayna karşısında konuşmak ve kendinizle başka biri varmış gibi soru cevap etkinliği yapmak da İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım sorusunun diğer cevabı. Eğer konuşma antremanları yaparak İngilizce öğrenme methodunu uygulamak istiyorsanız ayna önü pratikleri çok faydalı olmakta.