İngilizce Pratik Yapma Yolları - Ankara Dil Kursu

İngilizce Pratik Yapma Yolları

İngilizce Pratik Yapma Yolları

Gün Boyu İngilizce Konuşma Pratiği Yapmanın 5 Yolu

İngilizce Pratik Yapma Yolları, İngilizce okuma yazma dinleme becerilerimiz çok iyi olsa dahi ingilizce konuşma becerimiz genelde daha yavaş  ilerlemektedir. Bu sebeple gün boyu ingilizce konuşma pratiği yapmamız gerekecek.

Peki İngilizce konuşmak neden zor?

İngilizce konuşma becerisi iki aşamalıdır. Girdiler ve çıktılar vardır. Özellikle karşılıklı konuşmalarda İngilizce öğrenen kişiler genelde daha çok zorlanmaktadır çünkü hem karşı tarafın söylediği anlaşılmalı hemde karşı tarafa cevap verilmelidir.

İngilizce konuşmak isterken genelde ingilizce cümleler kafamızda oluşur fakat bunları bir türlü kafamızda toparlayamayız. Konuşma pratiği ingilizce yetenekleri arasında en az yaptığımız pratiktir.  İngilizce öğrenme sürecinde en çok yaptığımız egzersizler okuma dinleme ve yazmadır. Özellikle evde ingilizce öğrenenler konuşma pratiği yapamazlar. Bu sebeple de ingilizce konuşma yaparken okuduklarımızdan ya da dinlediklerimizden esinlenerek düşünce ile cümleler kurarız fakat pratikte konuşmaya dökerken bazen zorlanırız.

İngilizce konuşan insanların sohbetlerini dinlemek hoşumuza gider ve konuların bir çoğunu anlarız en azından anahtar kelimelerden çıkarım yaparak konunun bütününe hakim olmaya çalışırız fakat konuşma sırası bize geldiğinde takılırız.

Peki ingilizce günlük konuşmamızı geliştirmek için neler yapabiliriz?

1) İngilizce Kelimeleri Doğru Telaffuz Edin

Bu konuda en çok yardımcı olacak araç Google Translate. Teknoloji çağındayız ve Google Translate de kelimelerin telaffuzunu dinlediğimiz ve bizim söylediklerimizi algılayıp türkçeye çeviren bir ‘’konuşma’’ seçeneği var. Bu sayede söylediğimiz kelimelerin doğruluğunu kontrol edebiliriz. Bir sonra ki aşamada ise daha uzun ingilizce cümleler kurarak tek başına konuşma pratiği yapabiliriz. Burda ki amaç zihnimizde kurduğumuz cümlelerin düşündüğümüz anlamları içeriyor olmasını ölçmektir.

2) Kendi Seviyende ki İnsanlarla İngilizce Konuş

Anadili Türkçe olup sonradan İnglizce öğrenen kişilerle ingilizce konuşma pratikleri yapmak anadili İngilizce olan adaylarla pratik yapmaktan daha kolay olacaktır. Çünkü tüm dillerin aksanları vardır ve aksanlı İngilizce konuşan bireyler ilk başta konuşma pratikleri için sizleri zorlayabilir. Bu sebeple sonradan İngilizce öğrenen bireylerle pratik yapmak daha kolay olacaktır. İnternet sitelerinden sizler gibi İngilizce öğrenenleri bulup konuşma klüplerine katılabilirsiniz.

3) Eksiklerini Tamamla

Bu aşamada İngilizce konuşurken nerelerde takıldığınızı tespit etmek. Örneğin konuşma klüplerinde gramerde eksiğiniz yok ama kelime bilginiz bazı konularda yetersiz ise kelime bilginizin gelişmesine yoğunlaşmalısınız. İngilizce konuşmada bizi en çok zorlayan problemlerden biri de kelime bilgisidir. Çünkü cümleler ana hatlarıyla zihninizde oluşmuştur fakat eksik kelimeler vardır. Burada yapmanız gereken öncelikle günlük konuşma kelimelerine hakim olmak ve sonrasında uzmanlaşmak istediğiniz konular varsa özel İngilizce kelime bilgisi çalışmak olacaktır.

Mesleki İngilizce Öğrenmenin Önemi isimli yazımızı okumanızı öneriyoruz

4) Duyduklarınızı ingilizce Düşünün

Türkçe cümleleri zihninizde İngilizceye çevirerek kelime eksiklerinizi bulabilirsiniz. Cümle kurarken nerelerde takıldığınızı bulabilirsiniz. Duyduklarınızı, okuduklarınızı ingilizceye çevirerek bireysel olarak inglizce konuşma pratiği yapmış olacaksınız. Gece yatarken türkçe cümleler kurup arkasından bu türkçe cümleleri zihninizden İngilizceye çevirerek İngilizce düşünme gücünüzü hızlandırabilirsiniz.

Gününüzü kendinize bir tiyatro gibi İngilizce anlatabilirsiniz. Bu sayede günlük kelimeleri ve cümleleri çok daha hızlı bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

5) Artık Anadili İnglizce Olan İnsanlarla Pratik Yapın

İngilizce öğrenirken sınırları zorlamak ve çok hayalperest olmak kırıcı güç olabileceği için bir sıralama olmalıdır. Bu sebeple egzersizler sonrası anadili İngilizce olan kişilerle konuşmak İngilizce gelişiminize katkı sağlayacaktır. İngilizce konuşma pratiği yapmak için anadili İngilizce olan kişileri bulabileceğiniz ücretli ve ücretsiz uygulamalar vardır. Bir çok okulun konnuşma klüplerine katılarak da yine anadili İngilizce adaylarla pratik yapabilir ve artık İngilizce konuşma becerinizi ilerlettiğinize emin olabilirsiniz.

 

Daha önce ele aldığımı Ankara İngilizce Kursu  yazısını okumanızı öneriyoruz